Ačkoliv je Nový Zéland bezpečnou zemí, jako všude jinde na zemi, i zde se může něco přihodit.
Pro svou krásu musí také trpět, a proto je bohužel jeho nemilým osudem, že leží na zlomu dvou litosferických desek (přesněji na Pacifické a Australské), které se čas od času rozhodnou své návštěvníky pozlobit v podobě zemětřesení, které je způsobeno jejich pohybem.
Každý rok se na Novém Zélandu odehrává tisíce zemětřesení. Ta jsou ovšem tak malá nebo tak hluboko uvnitř jádra Země, že je při svém pobytu vůbec nezaregistrujete. Bohužel u těch to ale nekončí. Další 150 - 200 záchvěvů Země ročně můžete opravdu na vlastní kůži pocítit, a to jak v podobě sesuvů půdy, padajících budov a mostů, požárů či záplav až hrozících vln Tsunami.

Vyobrazení zlomů litosferických desek na Novém Zélandu
Zdroj: commons.wikimedia.org
Před zemětřesením
Getting ready before an earthquake strikes will help reduce damage to your home and business and help you survive.
Nikomu nepřejeme takovou situaci zažít, ale pokud se tak stane, je vždy lepší být připraven. Proto jsme pro vás připravili tento článek, který vám poradí, jak se v dané situaci chovat a uchránit tak sebe i vaše přátelé v bezpečí.
Připravte si plán, podle kterého se budete v případě nutnosti řídit, mějte na blízku důležité věci, které vám mohou pomoci při záchraně a vryjte si do hlavy tři základní pravidla: K ZEMI - UKRÝT - DRŽET.
Určete si ve své domácnosti/ hostelu/ ubytovně/ práci bezpečná místa, do kterých byste se v případě nutnosti mohli ukrýt, abyste nemuseli nic vymýšlet na poslendí chvíli.

K ZEMI - UKRÝT - DRŽET
Zdroj: getthru.govt.nz
Při zemětřesení
Nejdříve se ještě jednou vrátíme k základnímu heslu, které funguje jako základní návod k tomu, jak se při začátku zemětřesení zachovat.
Jakmile ucítíte první chvění, běžte k zemi - na pohyb máte maximálně pár kroků, snažte se uchílit na co možná nejbezpečnější místo ale hlavně rychle k zemi. Otřesy půdy tvoří nestabilní povrch pro chůzi běh, který může způsobit zranění. Pokud se tedy chcete přemístit na bezpečnější místo, pohybujte se po zemi. Hned poté se schovejte. Pod stůl nebo jakékoliv místo, které může zabránit pádu jiných předmětů na vaše tělo. Pokud okole sebe nemáte žádné takové místo, klekněte si, schoulete se do klubíčka a chraňte si rukama krk a hlavu. Protože se při chvění vše pohybuje, nezapomeňte se pevně držet. Ať už stolu, který vás chrání či čehokoliv jiného co vám pmůže nehnout se z místa.
Každá lokalita má svá jistá specifika, toto heslo ale platí u všech! Jak se dále zachovat na jednotlivých místech?
- Budova
Pokud jste uvnitř budovy, nepohybujte se více, než o pár kroků. Běžte k zemi k nejbližšímu úkrytu, ten pak držte pevně nad sebou dokud třesení země nepřestane, poté co nejrychleji opusťte budovu.
- Výtah
Pokud jste ve výtahu, pčikrčte se k zemi, přikryjte se čímkoliv, co by vás pohlo ochránit před dalšími padajícími předměty a pevně se držte. Jakmile třesení přestane, pokuste se co nejrychleji dostat do nejbližšího podlaží pokud je to možné.
- Venku
Pokud jste venku, když třesení začne, máte pouze pár kroků na to, abyste se dostali co nejdále od jakýchkoliv budov, stromů, pouličních lamp, elektrického vedení či čeholikiv dalšího co by na vás mohlo spadnout. Neběhejte ale příliš daleko. Udělejte pouze pár rychlých kroků a schovejte se k zemi pod něco, co vás může ochránit po dobu, než třesení ustane. Opět se řiďte heslem K ZEMI - SKRÝT - DRŽET.
- Pláž
Pokud jste na pláži nebo blízko pobřeží, řiďte se opět stejným heslem a po skončení otřesů se co nejrychleji přesuňte na nejbližsí kopec nebo jakýkoliv co možná nejvyšší bod v okolí. Třesení pod vodní hladinou může totiž způsobit následnou vlnu Tsunami.
- Auto
Pokud vás zastihne zemětřesení uprostřed cesty autem, sjeďte co nejrychleji na bezpečné místo pokud možno dále od budov či stromů, zastavte a zůstaňte kde jste s připoutaným bezpečnostním pásem až do doby, než otřesy pominou. Po skončení se vyhýbejte přejezdům mostů či jiných nebezpečnějších úsekuů, který by mohly být po chvění poničeny.
- Hory
Pokud jste zrovna v horách nebo blízko nestabilním povrchům, dávejte velký pozor na sesuvy půdy či kamené a sněhové laviny.
Po zemětřesení
- Zapněte si rádio či jiný dostupný komunikační kanál a řiďte se pokyny záchraných jednotek.
- Buďte připraveni na následné sesuvy staveb, půdy aj.
- Zkontrolujte zde nemáte žádná poranění a zda jsu všichni ve vašem okolí v pořádku.
- Pomožte ostatním pokud můžete.
- Vyhněte se užívání elektronických zařízení zapojených do zásuvek.
- Zkontrolujte zda ve vašem okolí nehoří nebo nehrozí jiná následné nástrahy.
- Pokud jste uvnitř budovy, pokuste se dostat na vebkovní otevřené místo mimo stavbu. Používejte schody, ne výtahy.
- Nepřibližujte se k poničeným budovám či oblastem.
- Dávejte pozor na elektrické napětí a benzínové stanice.
- Používejte telefon pouze pro krátké nezbytné hovory, abyste nechávali linku volnou pro nutné případy.
- Pokud cítíte plyn nebo slyšíte syčení, otevřete okno a dostaňte všechny co nejdříve pryč z budovy.
- Pokud vidíte jiskření či přerušené elektircké napětí, vypněte proud pokud je to bezpečné.
- Držte svá zvířata pod kontrolou a v bezpečí.
- Pokud je váš majetek poškozen, udělejte si poznámky o jeho deformaci a pořiďte fotografie pro pojišťovnu.