Originální cestovatelské náramky Giorico

Zdravotnictví

08.03.2018 Petr Garský Život na NZ

Zdravotnictví na Novém Zélandu je určitě na velmi slušné úrovni. V čem se liší od toho, které známe z Čech, jsou především odlišná pravidla poskytování péče a také jeho dostupnost.

Státní zdravotní péče je poskytována veřejně většinou prostřednictvím District Health Boards a mají na ní zdarma nárok všichni, kdo jsou občany Zélandu či zde žijí a pracují déle než dva roky. 

Pokud se vyskytujete na Novém Zélandu, ale nespadáte do výše uvedené skupiny, budete stále kryti veřejným pojištěním proti úrazu tzv. ACC (Accident Compensation Corporation). Na toto pojištění je přispíváno ze silničních poplatků, z odvodů z mezd a také částečně ze státních daňových příjmů. Podotýkáme tedy, že se týká vyloženě úrazu, nikoliv nemoci a není v něm zahrnuta například také repatriace.

Jakékoliv jiné léčebné úkony než ty související s úrazem si tak budete na Novém Zélandu platit ze svých úspor a to nemusí být vždy úplně legrace. V tomto směru je tedy dobré věnovat před cestou dostatečnou pozornost výběru cestovního pojištění.

Co je však stinnou stránkou zdravotní péče, je její dostupnost. Jednak to tedy nemáte na nejbližší kliniku a za každým specialistou pět minut cesty jako u nás a často se tu pro vyšetření létá přes celý ostrov. A pak jsou tu také dlouhé čekací lhůty. Ty jsou v podstatě vládou nařízeny a pohybují se okolo 4 - 6 měsíců. Zkrácení prakticky není možné, obnáší opakované posudky praktického lékaře a další potvrzení.

Potom je zde rovněž zdravotní péče soukromá, která se však vyznačuje opravdu vysokými náklady a zdaleka tak není dostupná pro každého.

V praxi tedy se tedy kryjete proti neočekávaným událostem prostřednictvím cestovního pojištění či ACC.  V případě nemoci si pak budete muset zdravotní péče jako neobčan zaplatit a záleží na vás, jestli půjdete cestou státní péče s dlouhými čekacími lhůtami, ale o trochu nižší cenou nebo se rovnou obrátíte na soukromou kliniku.

 

Jelikož spousta cestovatelů vyřáží na Nový Zéland v páru, je dobré se zmínit i o těhotenství, které je jistě šťastnou událostí, ale může mít trochu vliv na vaše další cestovatelské plány.  Určitě ale není důvod vzít hned do zaječích a letět domů.  Jen počítejte s tím, že zdravotní péče o budoucí matky zde má několik odlišností. Normálně byste měli navštívit některého z GP (General Practicioner - něco jako praktický lékař). Ten vám nechá udělat krevní rozbory, pošle vás na utlrazvuk a doporučí vás k midwife. Midwife jsou asistentky, které zde doprovází maminky od počátku těhotenství až k porodu. Je to poměrně častá varianta v anglicky mluvících zemích, aby nastávající maminky nebyly neustále obklopeny bílými plášti a plnými čekárnami tak jako u nás. Často mají několik vlastních dětí a bohaté zkušenosti. Z těhotenství se tu žádná věda nedělá a ženy běžně fyzicky pracují i v posledním trimestru. 

Místní Kiwi ženy vás vždy rády uchlácholí, že těhotenství není nemoc. Zdravotní pojišťovny se na něj ale paradoxně budou dívat trochu podobně a tak počítejte s tím, že tuto péči si opět budete muset zaplatit a to včetně midwife. Hlavu vzhůru, budou před vámi větší úkoly :-)

Sport Sport

Diskuze

Festival

 

Cestovní pojištění na Nový Zéland

Náramky Nový Zéland Giorico

Novinky na Váš email

Nový Zéland Working Holiday 2019
Přidat se ke skupině