Originální cestovatelské náramky Giorico

Sport

24.03.2018 Petr Garský

Jak se asi rychle přesvědčíte, Kiwies jsou většinou velmi aktivní lidé a dobře zvažte, než si s nimi začnete porovnávat fyzičku. Pojďme si tedy říct, jak se to tu má se sportem.

Pokud bychom vám tu vykládali něco o Novém Zélandu a nezmínili rugby, mohl by si to s námi někdo z Novozélanďanů připlavat osobně vyříkat. V první řadě ragby zde daleko přesahuje hranice sportu a je to stejně tak součást kultury a národní symbol. Gentlemanský sport kombinující sílu, rychlost, chytrost a vytrvalost perfektně vystihuje místní naturel. Národní tým, pojmenovaný podle černých dresů, All Blacks je pak doslova skupinou polobohů. Hraje se mezinárodní liga, kde se Kiwies utkávají se sestavami Austrálie, Jihoafrické Republiky a Argentiny. A pak také jednou za čtyři roky mistrovství světa, které All Blacks v obou dvou posledních případech vyhráli. No a věřte tomu, že to se v zemi opravdu zastavil čas. Stejně tak se ragby hraje po celé zemi v nižších soutěžích a s šišatým míčem si zpravidla rozumí každý capart.

Jestli jste někdy rugby viděli nebo hráli, tak víte, že to není žádný sport pro ořezávátka. I to je jeden z důvodů, proč jej místní tolik milují a dávají tak na odiv svou odolnost. Malé děti nadšeně trénující v studené zimní smršti budiž běžným příkladem. Ani na zranění se moc nehledí a vyražený zub se může vyřešit po tréningu. Ikonický a světově známý je případ jednoho z reprezentantů, který se v zápase zranil tak, že si roztrhl své rozmnožovací ústrojí. Nechal se za postranní čarou rychle zašít a běžel dohrát zbytek zápasu, aby svému týmu pomohl k důležitému vítězství. Zkrátka tento sport se tu bere smrtelně vážně, tak to berte na vědomí. 

Když mluvíme o ragby, nemůžeme nezmínit Haku, tradiční maorský válečný tanec, který tým All Blacks předvádí na začátku každého utkání a někdy tak možná rozhodne zápas ještě před úvodním výkopem.
fotka

 

Dalším v současné době dominantním sportem je zde dnes asi sportovní jachting. Posledním finále America´s cupu se týmem USA prožíval doslova celý národ. I přes to, že Američané dělali co mohli a všechno jim hrálo do karet, David porazil Goliáše a tým Nového Zélandu díky své šikovnosti a důvtipu dokázal zvítězit.

Přestože se s ragby či jachtingem vůbec nemůžou měřit, mezi další populární sporty patří třeba fotbal či basketbal. Fotbal se hraje spíš ve větších městech stejně jako basket. Ten hrají spíše muži, ženy pak hrají jakousi dámskou variantu známou u nás jako korfbal.

Jinak je to podobné jako u nás, trénuje se plavání, jezdí se na kolech, posiluje se a hodně se tu běhá. Takové běhání po místních kopečcích může být zajímavou zkouškou i pro vaši trénovanou tepovku.

 

Líbil se Vám tento článek?
Zdravotnictví Zdravotnictví

Diskuze

Festival

 

Cestovní pojištění na Nový Zéland

Náramky Nový Zéland Giorico

Novinky na Váš email

Nový Zéland Working Holiday 2019
Přidat se ke skupině