Originální cestovatelské náramky Giorico

Peníze

12.04.2018 Petr Garský Před cestou

Nový Zéland nepatří mezi nejlevnější země. Ruku v ruce s vyšší minimální mzdou jdou také vyšší ceny. Náklady na život se na Novém Zélandu výrazně liší podle toho, jaká máte očekávání a životní standard. Můžete si pronajmout dům a stravovat se v restauracích, na druhé straně můžete bydlet v autě a zásobit se balíkem čínských nudlí. A samozřejmě cokoliv mezi tím.

 

FINANČNÍ REZERVA

V každém případě, pokud jedete na Working holiday víza, možná už tušíte, že byste měli prokázat zůstatek na vašem účtu minimálně odpovídající 4.200 NZD na osobu. Kontrola zůstatku probíhá namátkově a děje se v rámci imigrační kontroly na letišti při příletu. Pokud dostatečný zůstatek neprokážete, porušíte tím podmínky přidělení víza a nemusíte být vpuštěni do země.

Častá otázka je, jak se dostatek peněz prokazuje. Pro to neexistuje žádný předpis. Kontrolovat vás budou pouze, pokud budete nějakým způsobem podezřelí. Stačí obyčejný screenshot z internetového bankovnictví v češtině, není třeba shánět výpisy v angličtině apod. Pokud dojde na nejhorší, nechají vás se přihlásit do banky a ukázat jim zůstatek.

My vám toto minimum skutečně doporučujeme dodržet. Budete mít více klidu na začátku vašich cest. Budete-li si hledat práci, budete mít prostor si lépe vybírat a nemuset kývat na první, která se naskytne. Pokud po příletu plánujete kupovat auto, počítejte zhruba s částkou na úrovni tohoto minima, proto je lepší samozřejmě kupovat auto ve více lidech.

 

NÁKLADY

Určitě také vezměte v potaz předpokládané náklady. Budete-li chtít koupit auto, ceny se pohybují od 2.000 NZD za starý osobák a až kolem 10.000 NZD za luxusnější plně vybavený self-contained van. Průměrné ceny se pohybují mezi 3-5 tisíci dolarů.

Také je potřeba počítat s bydlením do začátku, počítejte s cenou včetně stravy zhruba 300 -  500 NZD za osobu za týden. Je obecně vždy lepší počítat s tou horší a dražší variantou, můžete pak být ve skutečnosti jen mile překvapeni. Je to lepší než naopak.

Od věci není ani zvážit nějakou rezervu ve formě kreditní karty či povoleného debetu ve vaší bance pro všechny případy. 

 

PŘEVOD PENĚZ

Abyste nemuseli vozit peníze v hotovosti, je možné využít výhodných služeb pro převod peněz. Rychlejší a levnější, než mezinárodní bankovní převod jsou společnosti CurrencyFair a TransferWise.
Více o tématu píšeme v článku Převody peněz.

Festival

 

Cestovní pojištění na Nový Zéland

Náramky Nový Zéland Giorico

Novinky na Váš email

Nový Zéland Working Holiday 2019
Přidat se ke skupině