Originální cestovatelské náramky Giorico

Obyvatelé

07.03.2018 Petr Garský Nový Zéland

Na Novém Zélandu dnes žije necelých 4,5 milionu obyvatel. Přičemž většina z nich se soustřeďuje na Severním ostrově. Největším městem je Auckland s 1,3 miliony obyvatel, což je více než na celém Jižním ostrově. Dalšími většími městy jsou pak hlavní město Wellington a také Christchurch (oba s necelými 400 000 obyvatel).

Průměrných 14 obyvatel na kilometr čtverečny řadí zemi na chvost žebříčku zemí podle hustoty zalidnění.

Jak už jsme popsali v článku o historii, původní obyvatelstvo bylo v průběhu 9. – 14. století vytlačeno Maory, kteří připluli z Polynésie. Maorové následně museli uvolnit nemalou část ostrova britským osadníkům. Stihli se také krvavě bít i mezi sebou a mimo jiné téměř vyhladili i přírodní kulturu Moriori, která se dnes zachovala pouze na Chatthamských ostrovech.

Dnes má tři čtvrtě novozélandských obyvatel evropský původ. Maorové pak tvoří 15% populace a toto číslo dnes roste. Jelikož mají rádi teplo a slunce, dodnes obydlují zejména východní pobřeží obou ostrovů.

Historie donutila Maory žít spíše evropským způsobem života a každý z nich se s tím vypořádává po svém. Zvýšená kriminalita napříč maorským etnikem a závislost na sociálním systému je jedním z průvodních jevů. Pokud se vám povede Maory poznat blíže či se přímo zúčastnit nějaké jejich typické události, poznáte, že se jedná o velice kulturní a společenské etnikum, s velkým citem pro přírodu, přátelství a třeba i historii a umění. Pokud mezi nimi navíc získáte přátele, věřte, že takové přátelství bude mít skutečnou váhu. Tito lidé budou připraveni se s vámi rozdělit o poslední sousto chleba i v největší nouzi. Vřelost je jim velice vlastní a vy se v jejich přítomnosti nejednou zastydíte za zažitou evropskou opatrnost a odstup.

Při toulkách po ostrovech často narazíte ještě na další dvě větší skupinky přistěhovalců. Tou první je více než 10 % Asiatů, nejčastěji pak Číňanů, kteří do země začali přicházet nejvíce v průběhu zlaté horečky v 19. století. I dodnes si zachovávají obchodního ducha, a tak je často najdete za pulty obchodů od FishnChips až po autoservisy.

Druhou skupinou je pak necelých deset procent přistěhovalců z tichomořských ostrovů jako jsou Vanuatu, Nuiei, Fidji a podobně. Ty nepřehlédnete zejména v době sklizně ovoce a zeleniny, kdy přijíždějí do zemědělských regionů v hojných počtech za prací.

Novozélanďany, řečené Kiwies, si nejlépe musíte zažít sami. Naleznete celou řadu věcí, která vás až překvapí, jak moc se podobá Evropě. Stejně tak naleznete řadu jiných, které vás překvapí svou odlišností.

Užijte si přívětivost a přátelskost místních lidí a nebojte se díky jejich pohostinosti a otevřenosti poznat je blíže, jedině tak budete mít příležitost si udělat o místních vlastní obrázek.

Fauna Fauna

Diskuze

Festival

 

Cestovní pojištění na Nový Zéland

Náramky Nový Zéland Giorico

Novinky na Váš email

Nový Zéland Working Holiday 2019
Přidat se ke skupině