Originální cestovatelské náramky Giorico

Mezinárodní řidičský průkaz

24.03.2018 Petr Garský Před cestou

Abyste byli na Zélandu oficiálně oprávněni k řízení motorových vozidel, musíte vlastnit buď novozélandský řidičský průkaz nebo řidičský průkaz v angličtině (či s oficiálním překladem). Pro první rok pobytu je nejjednodušší si těsně před odletem zažádat o mezinárodní řidičský průkaz.

Ten seženete na počkání na jakémkoliv dopravním úřadě s rozšířenou pravomocí. K jeho dostání budete potřebovat:

  • Platný řidičský průkaz
  • Doklad totožnosti (občanku nebo pas)
  • 1 pasovou fotografii
  • 50 Kč
  • Vyplněnou žádost

Formulář s žádostí o vydání mezinárodního řidičského průkazu můžete vyplnit přímo na místě nebo ho vytisknout z internetu a přinést již vyplněnou z domu. 

Vše trvá jen pár minut a za chvíli odcházíte s mezinárodním řidičákem v kapse. Jeho platnost je 1 rok ode dne vydání. Pozor ale, platí pouze dohromady s tím českým. Pokud si doklad nestihnete zařídit před odletem, můžete si nechat udělat oficiální překlad českého řidičáku na Zélandu. Poplatek ale potom činí 50 dolarů, což je 15-ti násobek české ceny.

Často se stává, že při klasické silniční kontrole policistovi stačí pouze český řidičák, ovšem pokud nemáte oficiální doklady na řízení vozu v zemi a způsobíte dopravní nehodu, může nastat situace, že vám pojišťovna odmítne proplatit náklady. Pokud jste na Zélandu čerstvě, silniční kontrola se většinou spokojí jen s českým řidičákem. Pokud ale uvidí, že překračujete hranici pobytu jednoho roku, mohou se pídit po dalších dokumentech, protože mezinárodní řidičák i český řidičák s překladem můžete využít na maximálně 12 měsíců od vstupu do země. Pokud si tedy plánujete pobyt na Zélandu prodloužit o více jak rok, musíte si pořídit řidičák zélandský, anebo vycestovat ze země na kratší dovolenou a vrátit se zpět. Poté vám začne znovu platit 12ti měsíční platnost od vstupu do země. Užitečná informace pro vás je, že jako oficiální překlad vašeho českého řidičáku můžete použít i již propadlý mezinárodní řidičský průkaz. 

fotka

Festival

 

Cestovní pojištění na Nový Zéland

Náramky Nový Zéland Giorico

Novinky na Váš email

Nový Zéland Working Holiday 2019
Přidat se ke skupině