Originální cestovatelské náramky Giorico

Kultura

07.03.2018 Petr Garský Nový Zéland

Kulturní odkaz britských přistěhovalců je na Novém Zélandu velice nepatrný. Jednak je to krátkou historií bílého člověka na ostrovech a zároveň také tím, že osadníci museli být v novém prostředí mnohem více prakticky zaměřeni a na umění zkrátka nebyl čas. I to je jeden z důvodů, proč se jakékoliv umění na Novém Zélandu dnes tolik cení.

Z výše uvedených důvodů se veškeré starší kulturní památky logicky točí okolo maorského dědictví. Vzhledem k původu Maorů, se tak můžete těšit na silný polynéský nádech, kterého si můžete povšimnout například v jazyce. Maorština nám evropským uším zní velice zajímavě a exoticky. Zejména pak při přednesu písní či básní nebo v kombinaci s hrou na autentické hudební nástroje bude představovat nezapomenutelný zážitek. Bohužel přesto, že se jedná o jeden z úředních jazyků, postupně se vytrácí a v běžném životě jej dnes používá jen asi 10% Maorů.

Architektura je celkově velkou směsicí různých vlivů. Živelná rizika, jako zemětřesení a rozdílné klima, donutila osadníky své stavitelské zvyky výrazně přehodnotit. Domy jsou ze dřeva a na budovy starší 50 let narazíte jen velice zřídka. I přesto že se Nový Zéland snaží uchovat co nejvíce z původní maorské architektury, do součastnosti se toho moc nezachovalo. Stále si ale můžete prohlédnout překrásné maorské chýše s neuvěřitelným řezbářským detailem v některých muzeích. Třeba rovnou v tom nejpopulárnějším Muzueu Te Papa ve Wellingtonu.

Řezbářská tradice je patrná na celé řadě uměleckých předmětů, od primitivních nástrojů až po zbraně. Vysoce hodnotné je také šperkařství. Velice typické je opracovávání nefritů nazývaných greenstone, který má pro Maory významný spirituální význam. Když budete mít štěstí či velmi dobře vycvičené oči, můžete si najít vlastní greenstone na pláži mezi oblázky. Pokud nechcete trávit hodiny hledáním malého kousíčku, můžete si ho prostě koupit v obchodě, a to jak v surové podobě, tak i zpracovaný do podoby šperku či přívěsku.

K maorským tradicím se úzce váže i typické Hangi. Jedná se o slavnostní jídlo, které se připravuje ve vyhloubené jámě. Zde se rozdělá oheň a nechají se rozpálit velké kameny, na které se pak navrší mnoho druhů různých mas, nejčastěji skopové, vepřové a hovězí a proloží se kořenovou zeleninou, batáty či brambory, a celé se zakryje. Jídlo se pak mnoho hodin peče, udí a dusí. Mezitím se, jak už je u Maorů zvykem, pozve široké okolí na hostinu. Hangi ochutnáte i v některých takeaways, ale počítejte, že komerčně připravované se tomu domácímu s láskou připravovanému vyrovnává velice těžko.

Samostatnou kapitolou je na Novém Zélandu rugby. Můžete namítnout, že jde o sport, ale zde je to stejně jako sport i veledůležitá kulturní součást a hraje se takřka všude. Mediálně vděčný je tradiční tanec Haka předváděný národním týmem All Blacks vycházející z maorské tradice zastrašování nepřátel před bitvou. Můžeme spekulovat o důvodech popularity tohoto sportu. Za nás je to především kombinace všech vlastností, na které jsou Kiwies tolik pyšní. Maoři přinesli sílu, agresivitu, bojovnost a hrdost. Britové pak taktické myšlení, vynalézavost a gentlemanství. To vše spojuje týmový duch, díky kterému jdou v touze po společném cíli stranou i historické půtky.

All Blacks

Národní hrdost vysoce pulzuje i v jiných sportech. Když v roce 2017 porazil v jachtařském závodě America´s Cup novozélandský národní tým papírově jasného favorita Spojené státy, znamenalo to prakticky zastavení času v celé zemi a nenašli byste člověka, kterého by toto vítězství zanechalo chladným.

My v Evropě jsme zvyklí být kulturou a historií všude obklopeni, až si jí často vůbec nevšímáme. Na vysoce izolovaném Novém Zélandu je to často úplně jinak a Kiwies si těchto věcí velice váží. Možná nám právě poznání této země pomůže, znovu se naučit si těchto věcí vážit a více se z nich těšit.

Festival

 

Cestovní pojištění na Nový Zéland

Náramky Nový Zéland Giorico

Novinky na Váš email

Nový Zéland Working Holiday 2019
Přidat se ke skupině