Originální cestovatelské náramky Giorico

Jak ušetřit na Novém Zélandu

08.03.2018 Petr Garský Nakupování

Nový Zéland není z nejlevnějších, a proto se každý dolar počítá. V první řadě je to samozřejmě o luxusu a pohodlí, které si dopřejete/ odepřete, zejména co se týká ubytování a stravování. Kromě toho se dá ale šetřit i na dalších nezbytných výdajích, aktivitách či turistických atrakcích, které prostě minout nechcete.

Ve velkých obchodech se slevy často cyklicky opakují a navíc většinou neobnáší jen cedulku s přeškrtlou původní cenou, ale skutečnou slevu. Běžně se zde tedy nakupuje, ne když jsou věci třeba, ale když je zajímavá akce, což vám může ušetřit dost peněz, podle toho, jak dobře dovedete myslet dopředu.
 

Velké množství informací o tom, jak na cestách šetřit, najdete také v Travel Bibli.

 

SLEVOVÉ SERVERY 

 • Slevomaty

Mezi nejpoužívanější slevové servery patří bookme.co.nz, zde si můžete zarezervovat především turistické aktivity s výraznou slevou. Zde platí, čím dříve od otevření slevy objednáváte, tím levnější je cena. Jak se postupně rezervační kalendář plní, cena se zvyšuje až na cenu původní. Dávejte si proto pozor, za jakou cenu v daném termínu nakupujete, ne vždy se ve výsledku jedná skutečně o slevu. Dalšími funkčními servery jsou groupon.co.nz, grabone.co.nz.

 • Facebookové skupiny

Také na facebooku se můžete dopátrat nějaké té slevy. Přidejte si do sledování např. facebookovou stránku New Zealand Backpackers, Deals and Discounts.

 • Slevové kupóny

Najdete je v časopisech, novinách či v podobě mobilních aplikací. Mějte oči otevřené, čtěte a schovávejte si, co by se mohlo hodit. Podívat se můžete např. na www.entertaimentbook.co.nz

 • Řekněte si o slevu

Může se to zdát divné, ale ve spoustě obchodů můžete dostat 10% slevu jenom za zeptání. Kdo nic nezkusí, nic nemá.

 

STRAVOVÁNÍ

 • Potraviny s blízkým datem expirace

Většina obchodů výrazně slevuje produkty s blížícím se koncem trvanlivosti. Můžete tak ušetřit až 90% z ceny.

 • Happy hours

Většina restaurací a barů na Zélandu drží tzv. Happy hour. To je časové období (většinou hodina nebo dvě), kdy platí speciální ceny. Například točené pivo za 3,50 místo 7 dolarů a podobně. Často bývá v nabídce i jídlo. Na pivko a něco k jídlu se tak vyplatí jít v době šťastné hodinky.

 • Voda

Pokud nejste v místě, kde je voda závadná, nekupujte si balenou. V cestovních aplikacích CamperMate i WikiCamps NZ si můžete na mapě filtrovat místa s volně přístupnou kohoutkovou vodou, kde můžete načerpat zásoby.

 • Slevy na takeaway (jídlo s sebou)

Některé restaurace, zejména Sushi, prodávají před zavírací dobou jídlo s sebou s výraznou slevou, což je výhodné pro obě strany a zbytečně se jídlo nevyhazuje.

SLEVOVÉ KARTY

 • AA slevová karta

Při zřízení pojistky u pojišťovny AA, dostanete slevovou kartu na benzín, kterou můžete používat k postupnému šetření nebo kumulovat slevu za natankování a nakonec natankovat nádrž s výraznou slevou. Nyní je tato karta funkční také na nákupy v obchodu s potravinami Count down, kde jejím použití získáváte zákaznické slevy u označených výrobků.

 • Fly Buys

Na tuto kartu můžete sbírat body za nákupy v různých obchodech, ale i za platbu elektřiny aj. Za rok nepřinese žádné velké slevy, ale nic nestojí, takže pokud počítáte každý dolar. Vyplatí se.

 • New World Club Card

Zákaznická karta do obchodu s potravinami New World vám přináší akční slevy na označené zboží. Dá se pořídit zdarma na každé pobočce. Pokud chcete užívat plastovou verzi, budete muset vyplnit formulář a karta vám bude poslána poštou na uvedenou adresu. Protože mnoho z vás ale adresu při cestovaní nemá, je možné zvolit pouze papírovou variantu, která vám bude vydána okamžitě a nemusíte ani nic vyplňovat.

 • ISIC

Pokud jste stále šťastnými držiteli karty ISIC, zjistěte si, kde se dá tato sleva využít.

 

POUŽITÉ ZBOŽÍ

 • Armáda spásy, bazary

Použité zboží za zlomek ceny pořídíte například v síti obchodů „Family store“ další oblíbenou pobočkou jsou „Waste busters“, které najdete ale pouze ve Wanace. To je ráj vyhozených věcí. Najdete tam vše od látek, oblečení, sportovního vybavení až po nádobí či karnevalové masky.

 • Lokální facebookové skupiny

Pokud se chystáte usadit v nějakém městě déle, poohlídněte se na facebooku po lokálních prodejních skupinách. Je to takový bazar pro místní. Tak můžete koupit nádobí, nábytek nebo třeba auto. Stejně tak můžete i vy prodávat.

UBYTOVÁNÍ

 • Věrnostní slevové karty

Některé kempy či sítě backpacker hostelů nabízejí možnost slevy při pořízení věrnostní karty, jedním z nich je např. BBH.

 • Bonus na Airbnb

Webový server poskytující ubytování. Dá se pronajmout celý dům, ale často se jedná pouze o pronájem pokoje v obydleném domě. Při registraci na stránky získáte slevu pár stovek na první nákup.

 • Ubytování na více dní

Rezervace ubytování na delší časovou periodu často přináší slevu. Nebojte se zeptat na lepší nabídku.

 • Last minute ubytování

Využívejte akčních nabídek nezaplněných kapacit motelů, hotelů apod. nebo zkuste na poslední chvíli do hotelu přímo zavolat a zeptat se na nejlevnější cenu pokoje.

 • Zůstaňte do pondělí

Větší hotely či penziony nabízí slevu na noc z neděle na pondělí, aby se vyhnuli návalu turistů odjíždějících na konci víkendu.

 • House sitting nebo hlídání domácích mazlíčků

Stejně jako cestujeme my, chtějí občas někam vyrazit i místní a hledají někoho, kdo se jim postará o dům, zalije kytky, nakrmí slepice nebo vyvenčí psa. Ideální příležitost pro vás! Abyste se ale o hlídání domu mohli ucházet, musíte se zaregistrovat a zaplatit vstupní poplatek. Samozřejmě je nejtěžší získat první hlídání, protože nemáte žádné recenze a nikdo tak neví, jestli se na vás může opravdu spolehnout a svěřit vám svůj dům. Snažte se být flexibilní a najít si nabídku, která nebude oslovovat takovou masu lidí, např. last minute žádost. Tak je vaše šance na úspěch větší. Po prvním kladném hodnocení už se stanete důvěrnějšími a vaše šance na další house sitting se budou zvyšovat. Zkuste své štěstí např. na serverech kiwihousesitters nebo trustedhousesitters.

 • Woofing

Bydlení zdarma výměnou za výpomoc v domě či na zahradě. Můžete si tak najít práci např. na dvě hodiny denně výměnou za nocleh nebo třeba více práce za nocleh a jídlo apod. Hledat můžete třeba na portálech workaway nebo helpx.

 • Kemping

Plánujte si cestu tak, abyste mohli přespávat ve freedom (neplacených) kempech.

TURISMUS

 • Free days

Před návštěvou vybrané atrakce zkontrolujte webové stránky, můžete tam najít nějakou slevu nebo třeba informaci o pořádaných free days, kdy jsou vstupy zdarma.

 • Zeptejte se místních

Lokální obyvatelé budou vždycky o krok napřed, nebojte se konverzovat. Lidé jsou tu přátelští. Vy si tak procvičíte angličtinu, seznámíte se a ještě můžete dostat pár dobrých tipů.

 • Méně je někdy více

Vybranou turistickou atrakci či místo si užijte, nespěchejte na další podobné. Ušetříte tak energii, peníze i spoustu stresu.

 • Online pohlednice

Posílejte pohlednice levněji a s vlastní fotkou. S aplikací od České pošty si ji jednoduše vytvoříte během několika minut online, bude vás stát jen 28Kč a za chvíli je doma. 

 • Flexibilní plánování

Mnoho atrakcí, vstupů nebo dopravních prostředků má cenu odvislou od denní doby. Buďte flexibilní a cestujte v OFF PEAK době (mimo špičku), kdy jsou letenky, jízdenky i vstupy levnější.

 • Transferwise

Pokud potřebujete převést peníze z českého účtu na novozélandský, naopak nebo mezi libovolnými účty v různých zemích, využijte služby TransferWise, která vám nabídne rychlý převod, výborný kurz a minimální poplatek.

CESTOVÁNÍ

 • Kupte si vlastní auto

Na cestování delší než měsíc se rozhodně vyplatí auto koupit a poté zase prodat. Máte tak šanci ho koupit a prodat za stejnou cenu a mít tak nulové náklady. Samozřejmě hrozí, že se s autem může něco stát, to je risk.

 • Přemístění aut z půjčoven

Pokud se potřebujete přesunout na větší vzdálenost mezi nějakými městy, podílejte se na stránky transfercar, kde půjčovny aut nabízí možnost pronájmu jejich vozu třeba za dolar na den výměnou za převoz do místa určení.

 • Stopování

Jeho jednoznačnou výhodou je, že je zdarma. Nevýhodou ovšem je, že s sebou musíte mnohdy vláčet všechny své věci a taky nemůžete mít žádné plány závislé na čase, protože nikdy nevíte, kdy se na místo dostanete.

 • Spolujízda

Sdílejte své cestovní plány na facebookové skupině a najděte si společníka na sdílení nákladů.

Obchody Obchody

Diskuze

Festival

 

Cestovní pojištění na Nový Zéland

Náramky Nový Zéland Giorico

Novinky na Váš email

Nový Zéland Working Holiday 2019
Přidat se ke skupině