Originální cestovatelské náramky Giorico

IRD number

08.03.2018 Petr Garský Po příletu

Stejně jako u nás máme finanční úřady, své úřady finanční správy má i Nový Zéland. Najdete je pod názvem Inland Revenue Department. Přijeli jste sem pouze cestovat a trávit dovolenou? Pak vás to nemusí příliš zajímat. Situace se mění v momentě, kdybyste chtěli pracovat a pobírat mzdu.

K tomuto účelu slouží tzv. IRD number, tedy číselný kód přidělený právě úřadem Inland Revenue. Na jeho základě pak zaměstnavatel odvádí zákonem stanovené odvody.

 

fotka

 

KDY A JAK O IRD ZAŽÁDAT?

Nejlépe kdykoliv po příletu. Většina potenciálních zaměstnavatelů se vás totiž bude na IRD ptát a byť není povinné, abyste ho měli vyřízené už při nástupu do zaměstnání, nic vás to nestojí a budí to lepší dojem.

Předpokladem pro získání IRD je potvrzení o aktivním bankovním účtu z banky nebo výpis z účtu, ze kterého jsou patrné nějaké transakce. O tom, jak si účet založit si řekneme více v článku Bankovní účet. Potvrzení vám vydají na kterékoliv pobočce vaší banky.

Nyní můžete zažádat. Lze tak učinit online přímo na stránkách Inland Revenue nebo fyzicky na některé z poboček a případně také na pobočce NZ pošty pomocí formuláře IR742. Online žádost je nejrychlejší a registrace vám přijde za 2 pracovní dny.

S registrací obdržíte rovněž přihlašovací údaje do systému IRD. Zde se vám budou propisovat mzdy, které vám vyplatí vaši zaměstnavatelé a také srážky záloh na daň z příjmu a zdravotní pojištění. O těchto odvodech píšeme více v samostatném článku Daně.

V neposlední řadě slouží IRD účet k tomu, aby se porovnala výše zaplacených záloh s vypočítanou daní. Většinou tak skončíte s nějakým přeplatkem, o který si můžete před odletem ze země či po skončení účetního období zažádat.

Festival

 

Cestovní pojištění na Nový Zéland

Náramky Nový Zéland Giorico

Novinky na Váš email

Nový Zéland Working Holiday 2019
Přidat se ke skupině