Originální cestovatelské náramky Giorico

Geografie

07.03.2018 Petr Garský Nový Zéland

Nový Zéland je tvořen dvěma hlavními ostrovy – Severním a Jižním a několika menšími ostrůvky. Ze západu jej omývá divoké Tasmanovo moře a z východu Pacifik. Ač se to nemusí zdát, se svou rozlohou téměř 270 tisíc kilometrů čtverečných je skoro čtyřikrát větší než Česká repulika, přičemž největší část zabírá Jižní ostrov. Ostrovy odděluje úžina jménem Cookův průliv.

Oba ostrovy mají podlouhlý tvar a z žádného místa v zemi to tak nemáte dále než 130 kilometrů k oceánu. Pokud byste však chtěli cestovat vzdušnou čarou z nejsevernějšího bodu na ten nejjižnější, čeká vás více než 1500 kilometrů. I to přináší zemi velkou klimatickou rozmanitost.

Podnebí je tak na severu převážně subtropické s četnými srážkami a průměrnými teplotami okolo 18 stupňů. K jihu pak průměrné teploty klesají až k 12 stupňům. Převládají západní větry a západní pobřeží tak zužují četné srážky. Nejtepleji je po Novém roce a teploty jsou podobné těm u nás. Vzduch je však více oceánský a vlhký. Zimy jsou podstatně mírnější. Alespoň do té doby, než začne foukat z jihu – tedy z Antarktidy, což je nejbližší a poslední pevný bod na jih.

 

Severní ostrov se vyznačuje členitým pobřežím a písečnými plážemi. Pokud máte dost přeplněných evropských pláží, zde budete jako v ráji. Obvod země je jedna velká pláž. Ta nejdelší na Severním ostrově má všeříkající název Ninety mile beach, na ní se opravdu tlačit nebudete.

Ve střední části Severního ostrova se nachází geologicky aktivní oblast plná sopek, gejzírů a horkých pramenů. V jeho jižní části pak naleznete nížiny.

Jižnímu ostrovu dominují zasněžené Jižní Alpy se svým 3754 metrů vysokým nejvyšším vrcholem Nového Zélandu jménem Mount Cook. Na východě od Alp se rozkládají rozsáhlé roviny. Divoké západní pobřeží je pak tvořeno hustými pralesy, samotný jihozápadní cíp se pak skládá z hlubokých fjordů.

Pokud si chcete udělat reálný obrázek o zemi, nestačí navšívit pouze vybranou oblast. Rozmanitost Nového Zélandu nezná mezí a při cestování napříč ostrovy nebudete ani věřit, kolik různorodé krásy se může na tak relativně malý ostrov vejít.

foto

Festival

 

Cestovní pojištění na Nový Zéland

Náramky Nový Zéland Giorico

Novinky na Váš email

Nový Zéland Working Holiday 2019
Přidat se ke skupině