Originální cestovatelské náramky Giorico

Flora

07.03.2018 Petr Garský Nový Zéland

Jak jistě víte, Nový Zéland se rozkládá na dvou ostrovech, daleko izolován od zbytku světa, hluboko v Tichém oceánu. Nejblíže na sever je 2000 kilometrů vzdálená Austrálie. Na jih už je jen Antarktida. A právě unikátní poloha zěmě je jedním z důvodů, proč je místní příroda tak výjimečná.

Tak předně, 90% rostlin, které zde naleznete, má endemický původ. To znamená, že se nevyskytují nikde jinde na světě. Jedinečnou bio bankou jsou v tomto smyslu zejména národní parky a chráněná území, které pokrývají více než 20% země. Pro srovnání u nás doma se poslanci často přou, zda bychom měli mít procento či dvě.

Z místních přírodních parků se vám nejednou zatají dech. Každý menší buš či prales má své kouzlo a nebudete chtít věřit, že to co vidíte, je opravdu dílem přírody a ne nějakého zahradnického mistra.

Symbolem Nového Zélandu je kapradina Silver fern, jejiž list hrdě zdobí i barvy All Blacks, národního ragbyového týmu. Nenechte se ale zmást znalostí českých lesů. Zdejší kapradiny jsou často poněkud zelenější a především větší. Ty největší mohou dorůstat velikosti až přes 15 metrů. Nejen kapradiny, ale tráva zde může být pod vlivem štědrého klimatu často zelenější. Věřte tak, že ne všechny ty fotky pasoucích se oveček na zelenajících se kopečcích musí být upraveny filtrem.

Přírodu a faunu v přirozené podobě, a tak jak vypadala, než přišli lidé, můžete prozkoumávat především na Jižním ostrově, a to zejména na jeho západním pobřeží, kde budete mít často pocit, že  procházíte Jurským parkem. I na Severním ostrově si ale jistě přijdete na své. Můžete zde například vidět třeba na vlastní oči obří prastaré stromy Kauri, které jsou uctívány maorskou kulturou a na setkání s těmito obry jistě nějakou dobu nezapomenete.

Oproti chráněným územím je příroda mimo ně často silně kultivovaná. Už od příchodu Maorů zde totiž docházelo k opravdu masivnímu odlesňování a britští osadníci na něj jen navázali. Něco z toho si Kiwies uchovali až dodnes. Často jsou přeborníky v chemickém odplevelování, zakopávání odpadků a tak dále. Je lehce úsměvné, že plevelem jsou zde často rostliny, které si na severní polokouli často pracně pěstujeme na skalkách či v květináčích. Naopak třeba u nás běžnou břízku naleznete v některých parcích jako výstavní strom. 

Lesní hospodářství má často velmi odlišný charakter. V těžkém strmém terénu se sází borovice v přesných řadách a odstupech tak, aby se mezi ně dalo v budoucnu dobře dostat technikou. Stromy se vysází najednou, nechají 25 let růst a pak se zase všechny najednou vytěží. Obrázek pro pozorovatele je to zvláštní a to jak v období růstu, tak i po těžbě.

Stejně jako v případě živočišných druhů se Nový Zéland potýká s širokou škálou invazivních rostlin, které se vlivem silného větru velmi rychle šíří. Koneckonců zmíněná borovice je jedním z nich.

To vše nic nemění na faktu, že lidé na ostrovech zdaleka nejsou tak dlouho jako v Evropě, a díky tomu se i zde povedlo udržet mnohem více původní přírody, které si zde náramně považují a věnují ji maximální péči. Nový Zéland vás tak svou krásou a přírodní rozmanitostí nepřestane překvapovat a i po letech vám bude brát slova z úst.

Festival

 

Cestovní pojištění na Nový Zéland

Náramky Nový Zéland Giorico

Novinky na Váš email

Nový Zéland Working Holiday 2019
Přidat se ke skupině