Originální cestovatelské náramky Giorico

Fauna

07.03.2018 Petr Garský Nový Zéland

Na fauně Nového Zélandu je nejmilejší ta věc, že vám zde opravdu nehrozí, že by vás něco mohlo sežrat, uštknout či otrávit. Alespoň pokud se jedná o tu suchozemskou.

 

PTÁCI

Hlavní ikonou je samozřejmě nelétavý pták Kiwi. Živého ho v přírodě ale jen tak nepotkáte. Je to velmi plaché noční zvíře, a k jeho zahlédnutí tak budete potřebovat velmi dobré oči, spoustu trpělivosti a trochu toho štěstí. Druhou možností jak se s tímto národním druhem nelétavého ptáka setkat je návštěva  ZOO či přírodní rezervace. Podívaná je to velmi zajímavá. Podobného ptáka rozhodně nikde na světě neuvidíte. Překvapí vás svou velikostí, vtipnou chůzí, dlouhým zahnutým zobákem a neobvykle jemným peřím, které vlastně jako peří vůbec nevypadá.

Z ptačí říše zde můžete dále potkat 3 druhy tučňáků, z čehož nejběžnějším je pravděpodobně tučňák modrý. Pokud nebudete příliš hluční, máte šanci ho spatřit na celé řadě míst. Poznáte ho podle namodralé barvy a  velmi drobného vzrůstu. Zahlédnout ho můžete nejčastěji při soumraku, kdy vyráží za potravou. Jsou ale velice plaší, a proto narazíte-li na ně nebo jejich hnízdo, určitě je nerušte, protože se může stát, že ze strachu vejce opustí a už se k nim nikdy nevrátí. Často si také  dělají hnízda pod domy na pobřeží. To se pak hodí mít po ruce špunty do uší, protože umí udělat neuvěřitelný randál.

Pokud vám přes den přes silnici přeběhne hnědý pták s menším zobákem, zachovejte klid, není to Kiwi. Je to jen Weka, další druh typický pro Nový Zéland. Je to pták velmi chytrý a rovněž hodně zvědavý, takže není výjimkou, že vám přijde na průzkum domu či stanu. Weky najdete téměř všude, v nížinách u moře i v horách, od jihu až na sever. A není se co divit, jsou to brilantní lovci. Kromě potravy v přírodě by si rádi pošmákly i na vašich svačinách, které se nebojí i sami pohledat v odleženém batohu. Dávejte si na tyto malé zlodějíčky pozor a nekrmte je, to by mohlo v budoucnu ohrozit jejich divokost a nezávislost na lidech.

Další nebojácným drzounem je horský papoušek Kea, který si libuje ve vyšší nadmořské výšce a potkat ho proto můžete zejména na Jižním ostrově okolo nejvyšší hory Mt. Cook či v jiných výše položených místech Nového Zélandu. Má husté zelené peří a oblíbil si lidskou společnost. Jeho přítomnost si jistě užijte. Kdy jindy vám při jízdě v koloně sedne do okýnka velký papoušek? Dávejte si ale pozor, je to velký milovník a pojídač gumy. Rád si tak smlsne třeba na vašich pohorách nebo těsnění kolem okének u auta. Ani Keu prosím nekrmte, kochejte se z jeho přítomnosti a snažte se ho zaujmout jiným způsobem než něčím dobrým do zobáčku.

Koho bohužel nejspíš nepotkáte, je extrémně vzácný nelétavý papoušek Kakapo, přes půl metru velký pták lehce připomínající sovu a dožívající se až 100 let. Dělá si hnízda pod zemí či kořeny stromů, ze kterých opatrně vylézá jen v noci. A má k tomu dobrý důvod. Jeho populace byla vyhubena až na posledních 50 kusů. Tehdy Nový Zéland věnoval veškeré své úsilí boji o záchranu druhu, díky čemuž se dnes populace navýšila na počet přes stovku kusů. Zdaleka ale není vyhráno.

PREDÁTOŘI

Největším nepřítelem Kakapo jsou introdukovaní predátoři, které na Zéland zavlekl člověk. Krysy sem přivezli už Maoři a s dalšími menšími šelmami se pak přidali i Evropané.

Tato zvířata se často živí vejci či mladými ptáky, čímž ohrožují populace mnohých endemických druhů, a proto tu nejsou příliš vítána. Nemají zde žádného přirozeného nepřítele, a proto se tu celkem rychle vymkla jejich kontrola. Jejich populace se přemnožují a vyvražďují jiné vzácné druhy zvířat. Mezi člověkem a výše zmiňovanými predátry tak nastává obrovský boj za ochranu přírody v podobě kladení nejrůznějších pastí a jedů. Na vašich procházkách přírodou proto nesahejte na žádné nastražené klícky či umělá vajíčka a nevenčete psi bez vodítka a dávejte na stezkách pozor na svoje děti. 

Mezi jednoho z nejzásadnějších predátorů patří possum, vačice zavlečená na Nový Zéland z Austrálie. Je to velmi dobrý noční lovec živící se často právě ptáky či malými rostlinami. Jejich přemnožení je opravdu masivní. Proto pokud srazíte nějakého na silnici, nemusíte mít špatné skvědomí. Po Zélandu jich v současnosti běhá přes 70 milionů jedinců, takže jejich radikální redukce je v rámci zachování rovnováhy přírody opravdu nutná. V tomto případě stejně jako u krys či různých druhů lasiček a kun vidí místní opravdu rudě a lov possum, kladení pastí a vše co s tím souvisí je tu vysoce ceněno. Navíc se z něho dá vyčinit kůže, která se pak kombinuje s ovčím merinem. Ty jsou skvělým materiálem pro šití oblečení s nejvyšším tepelným komfortem, které se na tomto ostrovně při zdejším proměnlivém klimatu velice hodí.

 

ZEMĚDĚLSKÁ ZVÍŘATA

Kdybyste si neuměli představit jak moc je 70 milionů possumů, tak si představte, že na Zélandu žije 40 milionů ovcí. A ovečky jsou opravdu všude. Celá země do posledního metru je kolem dokola oplocená a rozdělená na jednotlivé paddocky právě kvůli pasení ovcí. Tradice je stará po staletí a místní jsou v ní opravdu mistry. Používají k tomu auta, čtyřkolky, koně, psy, motorky, ale i helikoptéry či letadla. Práce na farmách je tvrdá a místní farmáři neznají slabost. Ovce se chovají primárně na maso a na vlnu, ale stále více se objevuje i chov na mléko.

V dnešní době spatříte na kopečcích často také skot. Ten se chová opět hlavně na maso a posledních letech také mléko. Nový Zéland v objemu produkce všech možných mléčných výrobků vyniká po celém světě.

Po horách běhá mnoho vysoké zvěře v podobě jelenů a horských koz. Všechna tato zvířata jsou ale na Zéland zavlečená a opět nemají kromě člověka přirozeného nepřítele. Pojídají mladou vegetaci a místní se proto snaží jejich stavy masivně redukovat. Když takový lovec vyrazí do lesa střelit pár koz, obvykle se vrátí spíše s pár desítkami. Není se co divit, evoluce tu nestihla ještě dodat zvěři dostatečný strach z lidí. Zvěř se tedy lidem nevyhýbá zdaleka tak, jak to známe od nás. 

 

OCEÁNSKÁ FAUNA

Samostatnou kapitolou je i oceán. Kolonie lachtanů naleznete na mnoha místech zejména Jižního ostrova. Během dne často líně pospávají na skalách nad mořem. Nejednou jsme je ale potkali ležet i na pláži nebo vedle silnice. Nejsou plaší, takže při jejich pozorování se můžete dostat opravdu blízko. Jsou ale teritoriální a umí se i pěkně rozčílit. Držte si od nich proto přirozený odstup a při přibližování k nim se nestavte do cesty mezi ně a moře. Takovou situaci by mohli zhodnotit jako blokování únikové cesty a cítit se v ohrožení, ze kterého by mohla vyplynout přirozená obrana. Také si dávejte pozor na vstupy do jeskyní na plážích, které mohou často sloužit jako jejich přírodní útočiště.

Zéland je také domovem několika druhů delfínů. Velmi typický je pak malý delfín Hektorův, kterého najdete pouze v okolí Kaikouri a Akaroi. Delfíny často potkáte ve velkých stádech na otevřeném moři. Není výjimkou je pozorovat z trajektu při cestě mezi ostrovy či při trocše štěstí i z útesu nebo pobřeží. Jsou to velice zvídavá stvoření a na mnoha místech jsou také naučeni přijíždět až ke břehu, kde se rádi dostávají do kontaktu s lidmi. To je zážitek, na který se nezapomíná.

Pokud jste ještě neviděli velrybu, jste také na dobré adrese. Zejména Kaikoura na východním pobřeží Jižního ostrova je blízko jejich migrační trasy a nabízí nejlepší podmínky pro pozorování. Navíc to mají místní velmi dobře secvičené a vědí, kde tyto velké savce hledat. Lodě s turisty často navádějí letadly, která mají ze vzduchu nejlepší přehled a tak jen výjimečně odejdete s prázdnou.

A co žraloci? Ano, jsou tu a je jich spousta druhů. Mnoho menších vám skočí na udici, máte-li rádi rybaření. Najde se zde však i několik míst, kde lze pozorovat ty velké bílé. Většinou je to ale daleko od pobřeží.

Bedlivé oko pátrající po hladině oceánu či při procházce přírodou se vám opravdu může vyplatit. Máte tak šanci vidět velryby, delfíny, lachtany, velké rejnoky či vzácné druhy endemických ptáků. Nezapomínejte tak mít oči dokořán, ať jste zrovna kdekoliv.

 

Festival

 

Cestovní pojištění na Nový Zéland

Náramky Nový Zéland Giorico

Novinky na Váš email

Nový Zéland Working Holiday 2019
Přidat se ke skupině