Originální cestovatelské náramky Giorico

Bezpečnost

08.03.2018 Petr Garský Cestování

V první řadě je třeba říct, že je Nový Zéland velmi bezpečnou zemí a největší hrozbou jsou zde pro nás většinou živly, případně my sami. Pokud si navíc některá ojedinělá rizika uvědomíme a budeme jim předcházet, snížíme jejich pravděpodobnost na úplné minimum.

ŘÍZENÍ

Máte zpravidla Holiday víza, což znamená, že jste na dovolené. Nemá proto žádnou cenu se někam honit a pospíchat, toho si dost užijete zpátky v Evropě. Berte v potaz levostranné řízení a řazení druhou rukou. Byť vás to může zprvu překvapit, je snadné se přizpůsobit. Plná adaptace trvá déle, než se na první pohled zdá. Zejména v situacích, kdy vás něco zaskočí nebo musíte šlápnout na brzdu. Člověk reaguje instinktivně a často se chová tak, jak byl zvyklý léta předtím, a ne posledních pár týdnů.

POČASÍ

Neočekávané okolnosti může přinést zejména počasí, které se na Novém Zélandu dokáže hodně rychle měnit. Buďte proto vybaveni dostatkem teplého a nepromokavého oblečení i v relativně slunečný den, s stejně tak myslete také na ochranu před sluncem, i když se zrovna schvává za mraky.

Změna počasí dokáže také pěkně rozběsnit živly. Je dobré mít respekt z moře, respektive z oceánu. Není to to samé, jako v Chorvatsku, že bez rozmyšlení vlezete do vody, kde si usmyslíte. Oceán je divoký a silný, a ne každý den má dobrou náladu. Proudy se neustále mění. Neplavte sami, neplavte daleko, na mnoha místech neplavte vůbec. Na kajaku se držte při pobřeží nebo se před cestou předem informujte o proudech. Ne nadarmo se Maoři často bojí vln jak čert kříže. Mějte vždy bezpečnostní vybavení jako vesty, přilby a podobně. Více informací o tom, jak číst pohyb vody a jak se chovat v její zajetí se dočetete v našem článku Surfing - mořské proudy.

Stejně tak dobré dávat si pozor na předpověď počasí, která s sebou může přinést tropické cyklony v podobě silných přívalových dešťů a rychlých povodní či silného větru, který smetá stromy či kamení ze skal. V případě takové předpovědi se nezdržujte v místech okolo vysokých stromů ani v nížinách a ďolících, kde se může snadno nahromadit voda.

 

video

HORSKÉ TREKY

Potkali jste Novozélanďany na horském treku a všimli jste si, jak velké krosny obvykle nosí? Věřte, že jsou z půlky plné první pomoci, věcí proti podchlazení, rezervního jídla a tak dále. Za normálních okolností to samozřejmě není třeba, ale oni už zkrátka ví, že normální okolnosti nejsou nikdy přírodou garantovány. Pomníčky na různých vyhlídkách, okolo jeskyní a řek jsou tichým svědkem malérů, které se zde přihodily.

Proto ať už se rozhodnete vyrazit na delší hike sami nebo ve skupině, nezapomeňte vždy dodržovat základní bezpečnostní opatření:

 • Informujte se o aktuálním stavu trasy
 • Dobře nastudujte mapu trasy
 • Zjistěte si předpověď počasí
 • Vždy někomu sdělte plán vaší trasy, počet lidí výpravy a plánovaný návrat
 • Mějte kvalitní obuv a dostatek teplého a nepromokavého oblečení
 • Chraňte se před sluncem (opalovací krém, brýle a pokrývku hlavy)
 • Zjistěte si, kde jsou zdroje pitné vody a vždy si s sebou neste dostatek
 • Mějte připraven také dostatek potravin na celou cestu
 • Nezapomeňte si plně nabít mobilní telefon, který noste s sebou (na něj se ale nespoléhejte, pravděpodobně budete mimo signál)
 • Vždy s sebou noste lékárničku pro případ nutnosti první pomoci
 • Dle plánu trasy si také nezapomeňte zabalit vařič, teplý spacák a další...

 

Ještě jste nevycestovali a zatím jen investujete astronomické částky do vašeho plánování? Letenky, víza, auto, to všechno stojí hodně peněz, šetřit na kvalitním a spolehlivém cestovním pojištění se ale určitě nevyplatí. Proto studujte dobře nejen podmínky jednotlivých z nich, ale také výši krytí.

VisitKiwi doporučuje britské cestovní pojištění TrueTraveler, které patří v porovnání cena, kvalita a spolehlivost mezi nejlepší.  

 

V případě, že se dostanete do úzkých neztrácejte čas a ohlašte svou situaci na telefoním čísle záchrané služby 111. Stejně tak neváhejte ani v případě, že se nemůžete žádným způsobem spojit ani získat žádné informace o kamarádech, kteří se nevrátili z plánovaného výletu v domluvený čas. Může jít o život.

Dalším varováním vám může být třeba příběh našeho krajana Martina, který se vlastní nepřipraveností dostal do životaohrožující situace. Jeho příběh má naštěstí dobrý konec. Vy ale svůj osud nepokoušejte.

ZEMĚTŘESENÍ, TSUNAMI

Smrtelně vážně berou domorodci zemětřesení. Skoro každý zde má nějakou zkušenost. Východní pobřeží Jižního ostrova se z následků  z roku 2011 stále ještě vzpamatovává. Obyvatelé se zcela nevzpamatují nikdy. Se zemětřesením souvisí Tsunami, únikové zóny jsou značeny na všech veřejných plážích. Pokud byste se nedej bože stali účastníky něčeho takového, je dobré vědět, jak se chovat a počítat s tím, že otřesů je zpravidla více v řadě.

PRUDKÝ DÉŠŤ

Deště mohou být prudké a dlouhé, silnice a cesty jsou často velmi exponované, proto není nouze o různé sesuvy. Nejeden český cestovatel má zkušenost s náhlými povodněmi. Parkování a spaní u vody může často večer vypadat romanticky, ale ne vždy každá říčka musí ráno vypadat stejně, jako když uleháte ke spánku. Myslete proto při výběru místa na spaní nejen na vzdálenost od vody, ale také na podklad, na kterém parkujete. Při prudkém nočním dešti by se vám mohlo stát, že se ráno budete mít problém vyhrabat z bahna. Pokud plánujete přespávat v nějakém kempu více v divočině, dále od lidí, není proto od věci, zjistit si předpověď počasí a přizpůsobit se ji.

KRIMINALITA

U kriminality je asi dobré si uvědomit, že se zde vyskytuje jako všude jinde na světě a prevence je nejlepší lék. S koncentrací měst a turistů zpravidla narůstá a se vzdalující se civilizací naopak klesá. Nikdy tedy zbytečně nedávejte podněty, neprovokujte majetkem, elektronikou nebo penězi. 

PŘEDPISY

Pravidel a zákonů je mnoho a místní k nim mají nezanedbatelný respekt. Pokuty za rychlost či nepřipoutání mohou být vysoké a s policisty není většinou žádná diskuse. Veřejné toalety jsou prakticky všude a jejich nepoužívání se také nemusí vyplatit.

Počítejte s tím, že vymahatelnost zákona a práva je zde o trochu vyšší, než jste možná někdy zvyklí a policie se s tím někdy opravdu nepárá. Jedete si sami na lodi a porušíte pravidla rybolovu? Pobřežní stráž vás sleduje ze břehu, zabaví vám přívěs i loď a pokuta, která vás bude čekat opravdu nebude v řádech set dolarů. A takhle je to se vším.

ODPADKY

Při levném způsobu cestování se mnohdy setkáte s levnými kempy, které neposkytují odpadkové koše. To vše na úkor ceny. Pokud rádi tyto kempy využíváte a chcete, aby jejich cena zůstala stejná nebo aby zůstali i nadále otevřené, buďte ohleduplní a čistotní a své odpadky si odvážejte. Vyhodit je můžete ve městě nebo na speciálních místech zvaných dump stations (ty si můžete vyhledat v jedné z cestovatelských aplikací, o kterých vám píšeme v článku Aplikace a weby nebo se o jejich umístění informovat v infocentrem). V případě znečišťování okolí, vás stejně jako při kempování mimo povolená místa může čekat pokuta 200 dolarů.

Tak snad jsme vás moc nevystrašili, jen chceme připomenout, že jiný kraj znamená jiný mrav a v cizí zemi je vždy dobré postupovat ohleduplně a s respektem, protože nic není jednodušší než se dostat do problémů.

Festival

 

Cestovní pojištění na Nový Zéland

Náramky Nový Zéland Giorico

Novinky na Váš email

Nový Zéland Working Holiday 2019
Přidat se ke skupině