Originální cestovatelské náramky Giorico

Bankovní účet

08.03.2018 Petr Garský Po příletu

Pokud plánujete pobývat na Novém Zélandu déle, než jen na turistickou dovolenou, jistě se vám nevyhne nutnost založení bankovního účtu.

 

PROČ SI ZALOŽIT BANKOVNÍ ÚČET?

Založení bankovního účtu by mělo patřit mezi vaše první kroky na Novém Zélandu. Potřebovat ho budete z mnoha důvodů. Nejčastěji, aby vám měli zaměstnavatelé kam posílat vaši zaslouženou odměnu, ale určitě také proto, abyste mohli bez problému používat platební karty. Platební terminály jsou totiž všudypřítomné. Od muzeí až po nejzapadlejší čínské Fish´n´Chips.

 

KTEROU BANKU VYBRAT?

Stejně jako v ČR máte na výběr z řady bank. Nejčastěji se bude jednat o ANZ, KiwiBank, BNZ, ale třeba také Westpac či ASB. Všechny tyto banky nabízejí v dnešní době vedení účtu zdarma a založení účtu online. Lišit se mohou zejména v požadavcích při založení a to jak osobně či online. V potaz je asi dobré rovněž vzít velikost pobočkové sítě. V tomto směru určitě nenarazíte u ANZ a KiwiBank. KiwiBank je navíc přímo spjatá s New Zealand Post, tudíž vám se základními operacemi pomohou na každé poště, což se počítá.

Obecně mohou být ve velkých bankách, zejména ve městech během turistické sezony, slušné čekací fronty. Schůzky je tak dobré domlouvat předem, případně se vydat někam na periférii, kde bude úředník méně zaneprázdněn.


JAK ZALOŽIT ÚČET?

Máte na výběr ze dvou možností, buď předzaložit účet online (například ještě z domova) nebo osobně na pobočce po vašem příletu. Výsledek je prakticky stejný, jelikož i při předzaložení účtu budete muset fyzicky účet aktivovat na pobočce a dodat některé dokumenty. V případě osobního založení sice bude schůzka trvat trochu déle, ale zase si ušetříte práci s ověřováním dokumentů v případě zakládání účtu online.


JAKÉ JSOU POŽADOVANÉ DOKUMENTY?

Mohou se lišit banka od banky, ale stali jsme se několikrát svědky i toho, že se lišily v rámci jedné banky osoba od osoby.

Kromě základních kontaktních údajů budou chtít zpravidla vidět (a případně si ofotit) váš pas a vízum. Dále také prakticky vždy budou chtít tzv. Proof of address, což je dokument potvrzující, že se skutečně nacházíte na nějaké adrese. Zejména pro cizince to může být někdy komplikace. Hlavní úskalí spočívá v tom, že si opět tento pojem různé banky a úředníci vysvětlují různě.

Pro ověření české adresy by mělo jít použít např. účet za elektřinu, plyn apod, dokument od vlády, městského úřadu, soudu, finančního úřadu nebo od pojišťovny. Online dokumenty nejsou většinou uznávány.

V případě novozélandské adresy stačí faktura z hotelu nebo motelu, nájemní smlouva nebo někdy také dobrozdání majitele vašeho prvního AirBnb či backpackeru.

Pokud nemáte nikoho, kdo by vám dopis poslal, můžete využít služby Realme na ověření adresy, která vám po zadání bydliště odešle dopis s unikátním kódem, který poté zalogujete do jejich systému.

Aktivace bankovního účtu se obvykle dokončuje připsáním hotovostí na účet, což můžete provést na pokladně či převodem peněz např. přes TransferWise z vašeho evropského účtu.


DVA TIPY ZÁVĚREM

Na schůzce si zažádáte o vydání platební karty, což může pár dní trvat. To vás nemusí těšit, zejména pokud už máte auto s plnou nádrží a těšíte se na cesty. Neházejte flintu do žita, například v KiwiBank si můžete zažádat kartu, kde nebude embosováno vaše jméno, ale jen něco ve stylu KiwiBank account holder. Tuto kartu vám totiž vydají hned a cena je stejná, tedy nula.

Pokud po vás budou při založení účtu chtít mimojiné i pracovní kontrakt či narazíte na jiné komplikace, zkuste jít jinam. Výběr bank je velký, pokud narazíte na jakoukoliv překážku, zkuste jinou pobočku nebo jinou banku. Určitě brzy uspějete.

Festival

 

Cestovní pojištění na Nový Zéland

Náramky Nový Zéland Giorico

Novinky na Váš email

Nový Zéland Working Holiday 2019
Přidat se ke skupině