Výkonné repasované herní počítače

A zase do Catlins

14.07.2018 garryson
výlet maják Jeskyně Nejjižnější bod
Tentokrát na návštěvu v září ještě zavřené Cathedral cave a na nejjižnější bod Jižního ostrova - Slope point.

Děti jeli na víkend k babičce, a tak jsem dostala volno navíc (které se postupně kompenzovalo, takže to vlastně bylo moje normální volno, ale bohužel né dvoudenní). Podstatnou část jihu už mám projetou. Zbývá mi už jen Steward Island, na který se ale vyplatí jet alespoň na dva, spíš tři dny, a pár nenavštívených míst v Catlins, které jsem nestihla vidět při mé první cestě. Z časových důvodů tedy volím směr Catlins.


Trasa výletu do Catlins

Zdroj: Googlemaps.com

Waipapa Point

Vyjíždím tedy brzy ráno (tentokrát nezapomínám ani svačinu, ani foťák) do svého prvního cíle k majáku na místě Waipapa Point, kde jsem pozorovala tuleně hrajícího si ve vlnách a vychutnávala si sváču, potom jsem se prošla kolem majáku, vyhřála se na sluníčka a pokračovala dál. Na prkovišti jsem se potkala se Slovákama, který jsem potkala předtím v Dunedinu. Super sympatickej páreček, kterej mě dokonce obdaroval cestovním polštářkem, kterej se mi nemsírně hodil - díky za něj :-).

Slope Point

Dál jsem pokračovala na Slope point, nejjižnější místo Jižního ostrova Nového Zélandu - 4803km vzdáleného od jižního pólu (jižněji už je jenom Steward island). Cesty jsou tu divoký. Všude jen kameny a štěrk, takže jsem docela ráda, že mám ještě k dispozici větší auto. Po příjezdu na parkoviště následovala asi 30 minutová procházka k nejjižnějšímu místu. Bylo krásně, takže jsem nikam nespěchala a užívala si výhledy.

Waipohatu track

Hlídám čas, protože se chystám navštívit Cathedral caves, kam je přístup možný pouze při odlivu. Mám ještě asi 3 a půl hodiny, takže se po cestě stavuju na track k vodopádu Waipohatu.Pokud se rozhodnete tenhle track jít, je určitě volba pevná vyšší obuv, protože se jde hodně bahnem (i když je krásný slunečný den). Celá cesta vede lesem, kam sluníčko nedosáhne a blátivé cesty jsou tam pořád mokré a kluzké. Na tracku jsem byla klasicky úplně sama a tak i odměna na konci cesty - vodopád, byla jen pro mě. Dost jsem pospíchala, abych se stihla přemístit včas odlivu k jeskyním. Zvládla jsme tak track místo tří hodin za dvě. Dá se, ale šla jsem rychle.

Cathedral cave

A teď už honem ke Cathedral cave. Nepleťte si tohle místo se závivem Cathedral cove na severu Severního ostrova. Tady, na opačné straně Nového Zélandu se jedná o 199 metrů dlouhou průchozí jeskyni na jižním pobřeží asi 15 km od vesnice Papatowai, která patří mezi 30 největších pobřežních jeskyní světa. 

Po příjezdu mě trochu vyděsil počet aut na parkovišti, na který jsme nebyla zvyklá. Vstup na track a pláž byl dokonce placený, zřejmě proto že stezka vedla přes soukromé Maorské pozemky. Šlo ale pouze o 5 dolarů. Platím, čůrám a vydávám se na cestu. 

Třicet minut trvající, rychle klesající turisticky upravená cesta mě dovedla až na pláž Waipati beach, po které jsem ještě pokračovala dál zhruba 200 metrů. A jsem tady!

Na to kolik bylo aut na parkovišti je o tu příjemně prázdné. Turisti se rozptýlili po cestě sem a zpět. Jeskyně byla průchozí a překvapivě nebyla potřeba ani čelovka. Vycházelo z boku, takže světlo mělo přístup ze dvou stran.

Upozornění: Tato jeskyně je přístupná pouze za odlivu, proto si cestu tam vždy dobře naplánujte. Navíc není z důvodu bezpečnosti přístupná celý rok. Otevírala se až v listopadu. Přesný termín záleží na podmínkách. Veškeré informace najdete na webu Cathedral caves.

Cesta domů

Musím večer vrátit auto, takže tím můj dnešní výlet končí. Jedu domů, trochu si odpočinout. Po cestě ještě potkávám tohle krásně vypadající tulipánové pole, které jsem si neodpustila zvěčnit.


Další výlet už mě bude čekat ve vlastním autě. Jaký bude a kam mě zavede se dozvíte už brzy...

Duckie_on_the_way

Líbil se Vám tento článek?

Diskuze

Bloguj o Novém Zélandu na VisitKiwi.cz!

Zaregistruj se a začni psát ještě dnes.

Nejnovější články

Boxing day
Boxing day

Kdy a jak se na Novém Zélandu slaví Boxing day.

19.12.2018 garryson
Pravidla setkání s přírodou
Pravidla setkání s přírodou

Jak se chovat při setkání s místní faunou, co si můžete dovolit a čemu se napak v rámci bezpečnosti obou stan vyhnout.

19.12.2018 garryson
Vánoce na Novém Zélandu
Vánoce na Novém Zélandu

Novozélanské vánoční zvyky a tradice.

19.12.2018 garryson
Austrálie - Blue Mountains
Austrálie - Blue Mountains

Dost bylo pláže. Hurá za vodopády a zelenými vrcholky hor - jen kousek od Sydney.

17.12.2018 garryson
New Plymouth
New Plymouth

Co na vás čeká při návštěvě města New Plymouth.

12.12.2018 garryson
1. Herní PC s procesorem i5

Herní PC s procesorem i5 Cena na dotaz

2. Herní PC s procesorem i7

Herní PC s procesorem i7 Cena na dotaz